• Instrukcja montażu Folii Okiennej - Krok Po Kroku

TERAZ POKAŻĘ CI - KROK PO KROKU - JAK ZAMONTOWAĆ
folię okienną Lustro Weneckie lub Folię Przeciwsłoneczną

INSTRUKCJA MONTAŻU
FOLII OKIENNEJ SAMOPRZYLEPNEJ
KROK PO KROKU

Aby ułatwić wszystkim osobom, które zamierzają wykonać montaż folii we własnym zakresie opisujemy, jak to wykonać KROK PO KROKU.

 

Akcesoria potrzebne do montażu:

1. Miarka  lub linijka

2. Spryskiwacz

3. Gładzik/ rakla (najlepiej profesjonalna) do usuwania wody spod folii

4. Nożyk segmentowy lub nożyczki

5. Płyn czyszczący do szyb

6. Ściereczka bezpyłowaOPIS TECHNICZNY FOLII

Folia Okienna składa się:

- z warstwy właściwej pokrytej od spodu specjalnym klejem do montażu

- z warstwy folii/celofanu przezroczystego (folia lustro weneckie/folia przeciwsłoneczna) lub papieru (folia matowa/piaskowana) zabezpieczającej klej, którą zdejmujemy bezpośrednio przed montażem.

WSKAZÓWKI MONTAŻU

Folię montujemy „na BARDZO mokro”.

  •  

Do równomiernego i obfitego rozprowadzenia wody na podłożu do montażu i na folii użyj MIĘKKIEJ lub PRZEGOTOWANEJ WODY o letniej temperaturze z dodatkiem 2 kropli płynu do naczyń lub szamponu, w celu wytworzenia obfitej piany, któa zapewni podczas montażu zniwelowanie napięcia powierzchniowego i swobodne pozycjonowanie folii na szybie.

  •  

Przy pomocy spryskiwacza SPRYSKAJ OBFICIE płynem czyszczącym ZARÓWNO SZYBĘ, JAK I FOLIĘ PO ZDJĘCIU WARSTWY ZABEZPIECZAJĄCEJ - BEZPOŚREDNIO od strony KLEJU

  •  

Montaż folii powinien odbywać się w czystym i zamkniętym pomieszczeniu.

  •  

Rozłóż folię na płaskiej i gładkiej powierzchni (może być stół lub nawet podłoga, ważne, żeby było prosto i bez nierówności).

Lub możesz położyć folię  na tej szybie, na której ma być ona montowana.

  •  

Wymierz odpowiednie wielkości, które są ci potrzebne do montażu dodając z każdej strony po 5 mm zapasu (zapasy sa opcjonalne, ponieważ po naklejeniu i tak trzeba dociąc folię z dystansem do uszczelek ok. 1-2mm). Możesz użyć do tego miarki budowlanej, centymetra krawieckiego lub długiej linijki. Uważaj, żeby nie uszkodzić folii podczas wymiarowania.

  •  

Zaznacz delikatnie miejsca do wycinania najlepiej mazakiem lub flamastrem. Nie martw się, ślady po zaznaczaniu można zmyć delikatnie benzyną ekstrakcyjną lub profesjonalnym środkiem do czyszczenia szyb (jeżeli zakupiłeś razem z folią).

  •  

Następnie dotnij formatki na potrzebny ci wymiar za pomocą ostrego nożyka i linijki lub nożyczek. Nie musi być idealnie. Zawsze po zamontowaniu folii możesz jeszcze poprawić docinając na szybie.Folię okienną montuje się na wewnętrznej lub zewnętrznej stronie szyby, w zależności od rodzaju folii.

SPRAWDŹ JAKĄ FOLIĘ KUPIŁEŚ – WEWNĘTRZNĄ, CZY ZEWNĘTRZNĄ.KROK 1 - MYCIE szyby, kluczowa czynność

Kluczową czynnością jest umycie powierzchni przeznaczonej do montażu folii odpowiednim środkiem czyszczącym, który usunie wszystkie brudy, grudki i naloty na powierzchni. W razie potrzeby należy szybę "zeskrobać", aby była gładka.

  •  

Rekomendujemy użycie środka dostępnego w naszym sklepie (płyn czyszczący), dzięki któremu nie zostanie na szybie żadna powłoka uniemożliwiająca montaż.

  •  

Dodatkowo wyczyścić trzeba bardzo dokładnie nie tylko szybę, ale ramę, parapet i wnękę okienną, dzięki temu podczas montażu nie będą zaciągane na szybę żadne brudy, ani kurz czy niechciane włókna.

  •  

Powierzchnię bardzo dobrze odtłuszczamy płynem czyszczącym, szczególnie w narożnikach oraz przy uszczelkach.KROK 2 - OSUSZANIE POWIERZCHNI

Następnie szybę dokładnie osuszamy.

  •  

Na powierzchni szyby nie mogą znajdować się żadne zanieczyszczenia, czy pyłki (rekomendujemy używanie do czyszczenia i osuszania specjalnych profesjonalnych ściereczek bezpyłowych, dostępnych w naszym sklepie internetowym: edorino.com ).KROK 3 - DOCIĘCIE FOLII

Podczas tej czynności folię rozkładamy na płaskiej i bardzo równej powierzchni i rozmierzamy miarką lub linijką wielkości zgodne z wielkością szyb.

  •  

Nie ma znaczenia, w którą stronę będziesz docinać – folia zachowuje swoje pierwotne właściwości bez względu na kierunek docinania.

  •  

Folię należy docinać ostrym nożykiem przy linijce lub innym przedmiocie podłużnym przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności, żeby nie uszkodzić swoich palców i folii :)

 KROK 4 - USUWANIE papieru lub folii ZABEZPIECZAJĄCEJ KLEJ

Nasz autorski TIP:

spryskaj szybę obficie wodą i przyłóż na spryskaną szybę folię, stroną bez kleju do szyby. Folia przylgnie do wody na szybie i będzie można swobodnie zdjąć przezroczystą warstwę ochronną zabezpieczającą klej.

Możesz obejrzeć, jak to zrobić na filmie z naszego kanału na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=uw6e8Uddf2w&t=72sZdejmij warstwę ochronną zabezpieczającą klej powoli i delikatnie odkrywasz w ten sposób klej, znajdujący się na folii

  •  

Następnie OD RAZU I SZYBKO spryskaj BARDZO OBFICIE odkrytą stronę folii z klejem

  •  

W następnej kolejności zdejmij folię z szyby i trzymając ją rozprostowaną - spryskaj ponownie bardzo mocno szybę wodą.  W tym momencie, przy dużym arkuszu folii lustro weneckie lub folii przeciwsłonecznej, może być potrzebna pomoc drugiej osoby na chwilkę.

  •  

Do spryskiwania użyj miękkiej wody z kranu lub wody przegotowanej o temperaturze pokojowej, a najlepiej  z dodatkiem 2 kropli płynu do naczyń lub szamponu.

 

KROK 5 - MONTAŻ FOLII NA SZYBIE

Obróć folię klejem do szyby i przyłóż warstwą klejącą do spryskanej szyby

  •  

Ułóż folię na szybie tak, aby dopasować do szyby

  •  

Nie naciągaj folii podczas dopasowywania czy wyciskania wody

  •  

Zwróć szczególną uwagę o to, by wszystkie krawędzie zostały właściwie dopasowane

  •  

Wyciśnij wodę spod folii za pomocą gładzika/ rakli profesjonalnej  (rakla) do montażu folii okiennych, lub sztywnym gładkim przedmiotem, w kształcie przypominającym prostokąt, koniecznie zabezpieczonym miękką szmatką lub filcem.

KROK 6 - USUWANIE WODY SPOD FOLII

Wyciskanie wody spod folii wykonuj ruchami ZAWSZE OD ŚRODKA DO KRAWĘDZI ZEWNĘTRZNYCH na boki oraz od środka do krawędzi zewnętrznych w górę oraz od środka do krawędzi zewnętrznych w dół – jest to skrajnie ważne i zapobiega podrywaniu się krawędzi i narożników od podłoża podczas montażu.

  •  

gładzika/ rakli profesjonalnej  (rakla) do montażu folii okiennych, lub sztywnym gładkim przedmiotem, w kształcie przypominającym prostokąt, koniecznie zabezpieczonym miękką szmatką lub filcem.

  •  

Czynność wyciskania wody powtarzaj do momentu wyciśnięcia całej wody spod folii.

  •  

Jeżeli nieznaczne ilości wody zostaną pod folią, nie martw się, cała woda wyparuje po kilku dniach i wszystko będzie idealnie doklejone do szyby :)

KROK 7 - PRACE WYKOŃCZENIOWE

Po montażu może okazać się konieczne docięcie folii. Pozostaw niewielką odległość od uszczelki, np. 1-2 mm. Wtedy będziesz miał pewność, że folia nie będzie się odklejać w tych miejscach (klej na folii nie jest przeznaczony do tworzyw, z których wykonane są uszczelki okienne)

  •  

Folię można delikatnie docinać na szybie ostrym nożykiem lub ostrzem.

  •  

Folia łatwo poddaje się docinaniu (rekomendujemy używanie przeznaczonych do tego narzędzi, np. nożyk montażowy do cięcia folii )

  •  

Następnie dociśnij dobrze brzegi folii, żeby nic nie odstawało (bo wtedy dostaje się tam kurz i brud i folia będzie się odklejać na brzegach). Gdy będzie coś odstawać to przyłóż delikatnie palec do folii, która pod wpływem ciepła i temperatury szybko złapie klejenie.

  •  

Jeżeli pozostaną drobinki wody pod folią – to nie martw się, mogą one odparować w ciągu kolejnych godzin.

 

PAMIĘTAJ!

  •  

Używaj odpowiedniej folii wewnętrznej lub zewnętrznej do swoich okien. Szczegółowy wykaz szyb, na które można montowac poszczególne folie, znajduje się w opisie danej folii.

  •  

Używaj miękkiej wody do montażu (twarda woda pozostawia smugi pod folią)

  •  

Używaj do montażu ściereczki bezpyłowej, która nie pozostawia żadnych włókien na powierzchni montażowej. Nie używaj ręczników papierowych.

  •  

Używaj do montażu odpowiednich narzędzi, które zapewnią bezpieczeństwo podczas pracy!

I GOTOWE!
Od teraz możesz cieszyć się samodzielnie
wykonanym montażem.
Gdyby coś poszło nie tak, to szybko się z nami skontaktuj - na pewno coś poradzimy.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

INFOLINIA: +48 605 626 628
e-mail: info@edorino.com

Infolinia sklepu internetowego pracuje
7 dni w tygodniu w godz. 8.00 -
20.00