Jeśli chodzi o czerpanie korzyści ze słońca dla budynku prywatnego i komercyjnego, najczęściej przychodzi do głowy energia słoneczna.

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej powszechne i naturalne. Uzyskiwana z nich energia słoneczna zwiększyła się tylko w latach 2010-2014 o 418%, według CleanTechnical. I nadal dynamicznie wzrasta, dzięki coraz większej świadomości społeczeństwa na ten temat.

Natomiast nie każdy wie, że obiekty prywatne i komercyjne mogą również wykorzystywać światło słoneczne w inny sposób, a mianowicie poprzez „umieszczenie go” w pomieszczeniu.
Długa emisja światła widzialnego wewnątrz budynku lub pomieszczenia może pomóc zmniejszyć zależność budynku od oświetlenia elektrycznego (zmniejszając aż o jedną trzecią całkowite koszty energii w budynku). Kiedy światło dzienne jest wprowadzane do przestrzeni w czasie zimy, może również pomóc w utrzymaniu komfortowej temperatury i zmniejszeniu zużycia energii cieplnej doprowadzanej do pomieszczeń. Czasami pojawia się pytanie: Jak można to zrobić, bez efektów ubocznych jakie może przynieść światło słoneczne (niewygodne refleksy świetlne, nadwyżki ciepła słonecznego wewnątrz objawiające się nadmiernym nagrzewaniem?

Odpowiedzią jest rozwiązanie w postaci zastosowania folii przeciwsłonecznych na okna i przeszklenia.

Zapobieganie niekorzystnym skutkom nadmiernego nagrzewania pomieszczeń i odblasków/refleksów słonecznych jest kolejnym ważnym czynnikiem przemawiającym za takim rozwiązaniem.
Jeśli planujesz używać światła dziennego, aby zapewnić przez długi czas w ciągu doby naturalne światło oraz wyeliminować gorąco z ciepła słonecznego to koniecznie zastanów się nad możliwością zastosowania folii przeciwsłonecznej.

Jeśli promienie słoneczne nie są kontrolowane, mogą powodować negatywne skutki także poprzez przenikanie promieniowania UV, które w przypadku zastosowania folii  przeciwsłonecznej jest blokowane w 99%. Daje to wymierne oszczędności np. poprzez zwiększenie czasu do kolejnego remontu, ponieważ kolory ścian, podłóg, mebli i wyposażenia nie tracą swoich właściwości.

Dzięki bezpiecznemu i kontrolowanemu przenikania światła i ciepła słonecznego i dziennego do wnętrza otrzymujemy wiele korzyści dla środowiska naturalnego, konkretne oszczędności finansowe i podniesienie jakości życia.

Zastosowanie folii przeciwsłonecznej na szyby, to 10 konkretnych korzyści:

1. Obniżenie temperatury panującej wewnątrz pomieszczenia nawet do kilku stopni Celsjusza
2. Możliwość znacznego ograniczenia lub wręcz wyeliminowania klimatyzacji
3. Zmniejszenie ilości wykorzystywanej energii elektrycznej, co wpływa na znaczne obniżenie rachunków za prąd
4. Możliwość dłuższego korzystania ze światła dziennego, dzięki czemu  pozytywnie to wpływa na dobre samopoczucie i nastrój
5. Wyższy poziom komfortu osób mieszkających w przypadku obiektów prywatnych
6. Znaczna poprawa efektywności osób pracujących w obiektach komercyjnych
7. Redukcja odbłysków słonecznych, chroniąca oczy w przypadku korzystania z urządzeń elektronicznych
8. Uniknięcie nadmiernych kosztów remontów, dzięki blokowaniu UV. Dlatego kolory na dłużej pozostają w swojej oryginalnej formie (ściany, sprzęt, meble)
9. Zapewnienie oszczędności energetycznych o każdej porze roku
10. Jesteś eko – pomagasz Naszej Planecie w zrównoważonym rozwoju, nie zużywasz nadmiernej ilości energii

ALE TO WSZYSTKO MOŻE ZNIKNĄĆ, jeśli zastosujesz rolety i żaluzje jako metodę kontrolowania nadmiernej  temperatury i jasności.

Zapobieganie niekontrolowanemu pozyskiwaniu ciepła z promieniowania słonecznego jest kolejnym ważnym czynnikiem przy uwzględnianiu światła dziennego w budynku. Niezabezpieczone okna wpuszczają naturalne światło, ale także powodują wyższe temperatury, które towarzyszą promieniom słonecznym. Może to spowodować chęć użycia rolet/zasłon lub włączenia wentylatora lub klimatyzacji.
Folia przeciwsłoneczna może w tym pomóc, zmniejszając promieniowanie słoneczne w podczerwieni, jednocześnie umożliwiając przejście światła widzialnego do pomieszczeń.

Wydajna powłoka okienna z folii przeciwsłonecznej lub lustro weneckie o niskiej wartości e może jednak poprawić efektywność energetyczną, zmniejszając straty ciepła przez okna, utrzymując jednocześnie odpowiednią temperaturę.

A w jaki sposób Ty postanowisz  wprowadzić na dłużej światło dzienne i słońce do swojego mieszkania/budynku, zachowując wysoki poziom komfortu i oszczędzając energię?