Polacy kochają grillowanie. Gdy tylko na kartkach kalendarza pojawia się maj, wszyscy szturmem ruszają do sklepów ogrodniczych po wyposażenie swojego przydomowego punktu do grillowania. Przebywanie na zewnątrz podczas ciepłych dni w towarzystwie najbliższych i pysznego, aromatycznego jedzenia jest rozrywką, której ciężko się oprzeć. Sezon na grillowanie trwa od maja do września, dlatego warto dobrze się na niego przygotować, aby rodzinne grillowanie nie przyniosło ze sobą żadnych niemiłych wspomnień.

Lato spędzone w ogrodzie powinno być radosne i przyjemne, a przygotowywanie na grillu węglowym świeżych potraw, zawsze proste, szybkie i smaczne. Grillowanie bez wątpienia jest jedną ze zdrowszych form przygotowywania posiłków, dzięki eliminacji dodawania do potraw tuszących olejów czy tłuszczów. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, aby to co trafia do naszych ust było nie tylko zdrowe, ale i przygotowane w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. W związku z tym powinniśmy wybrać grilla, który pozwoli na przyrządzanie pysznych i wolnych od szkodliwych substancji potraw. Warto zapewnić sobie wygodne i ekologiczne grillowanie przygotowując odpowiednio nasz ogród, ustawiając grill węglowy w bezpiecznym miejscu i wykorzystując do jego rozpalenia ekologiczną podpałkę.

Bezpieczne grillowanie

Bezpiecznie grillowanie to przede wszystkich przygotowanie stanowiska w taki sposób, aby znajdujący się pobliżu ludzie czy zwierzęta nie zostały w żaden sposób poparzone. Trzeba uważać również na wszelkie rośliny czy drzewa posadzone w pobliżu ognia. Należy pamiętać także o prawidłowym przyrządzeniu posiłków, aby nie wywołały żadnych negatywnych zdrowotnych konsekwencji wśród domowników. Grill węglowy powinien zostać dokładnie sprawdzony przed każdym użyciem - czy jest stabilny oraz czy nie ma żadnych uszkodzeń powstałych podczas poprzedniego użytkowania.

Należy pamiętać także o jego regularnym czyszczeniu i usuwania wszelkich przypalonych resztek. Jedzenie najlepiej ułożyć na aluminiowych, jednorazowych tackach, które zapewnią porządek i zminimalizują skapujący z mięsa tłuszcz, który mógłby niebezpiecznie podsycać płomienie. Przy rozpalaniu ognia warto postawić na suche brykiety lub węgiel drzewny i bezwzględnie unikać rozpalania grilla wilgotną podpałką. Przy dokonywaniu wyboru podpałki sięgamy najczęściej po łatwo dostępne podpałki do grilla, zawierające w swoim składzie szkodliwe substancje. Nie tylko wdychamy je razem z towarzyszącym dymem, ale przenikają one również do przygotowywanego jedzenia. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim wyborze i sięganiu po zdrowsze alternatywy podpałki do grilla.

Z czego zrobiona jest ekologiczna podpałka do grilla?

Podpałka do grilla to podstawowy element grillowania. Naturalna podpałka do grilla wykonana jest najczęściej z drewna FSC (Forest Stewardship Council, czyli certyfikat wyrobów z drewna i papieru, zgodnie z wytycznymi nie naruszającymi bogactwo biologiczne lasów). W składzie ekologicznej podpałki może pojawić się także olej roślinny niemodyfikowany genetycznie (nie posiadający w sobie substancji ropopochodnych). Podpałki te często dodatkowo pokryte są stearyną (nasycone kwasy tłuszczowe), dzięki czemu w trakcie palenia nie są wydzielane żadne dodatkowe trujące związki chemiczne.

Z pomocą takich naturalnych i przyjaznych dla środowiska kostkami możesz rozpalać ogień w domu, jak i na zewnątrz. Spokojnie przygotujesz grill lub rozpalisz ognisko. Ekologiczne podpałki wystarczają na długo, ponieważ nie wysychają nawet wtedy, gdy są otwarte. Nie są tłuste i nie wpływają na smak grillowanych potraw. Nie posiadają nieprzyjemnego zapachu, co jest ich kolejną zaletą w użytkowaniu. Potrafią rozpalić duże kawałki drewna czy węgla i nie powodują występowania osadu, co dodatkowo ułatwi utrzymanie grilla w czystości. Skład ekologicznych podpałek do grilla sprawia, że są to produkty nietoksyczne i wyjątkowo bezpieczne dla środowiska naturalnego oraz ludzi. Wykluczenie ze składu składników opartych na paliwach kopalnianych czyni je produktem bezpiecznym i zdrowym.