Oświetlenie szynowe jest coraz chętniej wykorzystywane nie tylko w tzw. budynkach użyteczności publicznej jak galerie czy biura, ale i w prywatnych domach. To nowoczesne rozwiązanie, które jest niezwykle uniwersalne. Trzeba tylko odpowiednio je zaprojektować, a będzie bardzo praktyczne. Jak się do tego przygotować? Podpowiadamy!
Oświetlenie szynowe sprawdzi się wszędzie tam, gdzie na suficie jest tylko jedno przyłącze elektryczne. Warto je również rozważyć w sytuacji, gdy nasze pomieszczenie ma niestandardowe kształty np. litery T lub U. Wówczas jedna lampa sufitowa nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości światła. Poza tym w takiej sytuacji mogą się tworzyć tzw. ciemne strefy, które są zupełnie nie oświetlone lub oświetlone, ale w niedostatecznym stopniu.
Zaplanuj, a potem zaprojektuj
Przede wszystkim musisz wiedzieć, gdzie chcesz zamontować oświetlenie szynowe. Chodzi o wyznaczenie konkretnej przestrzeni. Może to być tylko jedno zamknięte pomieszczenie lub otwarta przestrzeń np. salon połączony z kuchnią i jadalnią. Wówczas inaczej wygląda potrzeba kreowania stref oświetlenia. Wyznacz je jeszcze zanim przystąpisz do wiercenia. To ułatwi również wybór poszczególnych komponentów oświetlenia szynowego. Kiedy już uporasz się z tym możesz przystąpić do zrobienia planu rozmieszczenia lamp. Kolejny krok to wybór systemu szynowego adekwatnego do konkretnych potrzeb. Jeszcze na etapie tworzenia koncepcji musisz oszacować jak rozmieścisz szynoprzewody oraz, ile ich potrzebujesz i jak długie muszą być. Musisz rozplanować łączniki T i X, a także narożniki. Jeśli chcesz, to za pomocą pilota możesz sterować poszczególnymi strefami światła.
Masz plan, to działaj
System oświetlenia będzie podłączony do przyłącza sufitowego. To jaki zasilacz będziesz potrzebować zależy od tego w jakich kierunkach pobiegnie system szynowy. Jeśli pomieszczenie ma kształt litery L i przyłącze biegnie w dwa kierunki potrzebujesz zasilacza środkowego. Natomiast jeśli będzie przebiegał tylko w jednym kierunku musisz zakupić zasilacz końcowy. Czasem stosuje się też tzw. podwieszenie. Ma to miejsce w sytuacji, gdy przyłącze prądu jest przesunięte odnośnie początku systemu szynowego i jednocześnie wyglądem przypomina zasilacz końcowy. Szyny mają różną długość i są montowane od zasilacza, a do łączenia ich używa się łączników. Jeśli dany system przewiduje obszary, które będą przełączane osobno, to przed nimi należy zamontować element przełączający o nazwie switch. Ostatni etap montażu zakłada przytwierdzenie opraw do całego systemu szynowego. W tym celu użyj zacisków. Od tej pory możesz dowolnie regulować swoje oświetlenie. Pamiętaj, by nie przekraczać maksymalnego zalecanego obciążenia podanego przez producenta.
Istnieją systemy szynowe wysokonapięciowe podłączone do zasilania o mocy 230 V. W tej sytuacji nie ma żadnych wymogów odnośnie minimalnego obciążenia. Dlatego dodawanie kolejnych lamp odbywa się z dużą swobodą. Z kolei niskonapięciowe systemy szynowe są zasilane napięciem o mocy 12 V. Stąd konieczność użycia transformatora. Niskonapięciowe systemy szynowe wiążą się z przestrzeganiem zaleceń dotyczących obciążenia transformatora.

Wybierz lampy, które umieścisz w systemie
To bardzo ważne, gdy system szynowy jest już zamontowany na suficie możesz podłączyć lampy. Muszą one być kompatybilne z Twoim systemem. Masz do wyboru kilka opcji, m.in.: lampy wiszące, panele oświetleniowe, lampy z kloszem, panele sufitowe downlight i reflektory. Te ostatnie do szyn przymocujesz używając specjalnych zawiasów na klik. To niezwykle proste i szybkie rozwiązanie.

Oświetlenie szynowe w Twoim domu
O ile, od lat oświetlenie szynowe z powodzeniem wykorzystuje się w sklepach, biurach czy jeszcze innych publicznych miejscach, tak coraz częściej korzysta się z niego również w domach. Sprawdzi się jako oświetlenie salonu. Potrafi świetnie oddzielić strefę jedzenia od strefy relaksu w salonie otwartym na kuchnie i jadalnię. Warto dodać, że nadaje też wnętrzu nowoczesnego charakteru i czyni je oryginalnym. Daje możliwość swobodnego operowania światłem, tworzenia miejsc mniej lub bardziej doświetlonych. Pamiętaj, że oświetlenie w salonie jest niezwykle ważne, tworzy niepowtarzalny klimat, ale musi też być praktyczne. Odpowiednio rozmieszczone lampy wzdłuż stoły jadalnianego lub strefy wypoczynku to rozwiązania, które warto wcielić w życie.
Podsumowując, zamontowanie oświetlenia szynowego nie jest skomplikowane. Na pewno umożliwia realizację kreatywnych pomysłów, co nadaje wnętrzu niepowtarzalny, przede wszystkim indywidualny charakter. Jest to bardzo łatwe do zrobienia od strony technicznej. Do realizacji swojej wizji potrzebujesz tylko jednego przyłącza prądu zamiast kilku. To znacznie ułatwia wszelkie prace. Oświetlenie szynowe sprawdzi się nie tylko w nowoczesnych wnętrzach, ale i tych starszych. W przypadku tych drugich montaż szyny nie wiąże się z kuciem w suficie. Do zmiany instalacji potrzeba tylko jednego wyjścia na prąd. Pozwala to uniknąć remontu.