Lampy wiszące są doskonałym narzędziem do projektowania oświetlenia. Różne kształty, rozmiary i odcienie nowoczesnych produktów pozwalają na wybór najlepszych, najbardziej odpowiednich opcji dla każdego konkretnego zastosowania. Lampy wiszące doskonale prezentują się jako oświetlenie centralne wysokich i średnich sufitów. Ponadto, są one aktywnie wykorzystywane do oświetlenia akcentującego, tworząc odpowiednie akcenty we wnętrzu.

Jak wybrać nowoczesną lampę wiszącą do salonu: przydatne wskazówki

Decydując się na zastosowanie opraw zwieszanych należy jednak zwrócić uwagę na ich właściwości instalacyjne. Konstrukcja tego typu oprawy wymaga starannej obsługi. Długi drążek lub elastyczne zawieszenie znacznie zwiększa wysokość produktu, obniżając poziom bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do modeli wpuszczanych i montowanych w suficie, łatwo jest uderzyć w nie głową lub rękami, ubraniem. Nieostrożny ruch może skutkować wszystkim, od siniaka w najbardziej widocznym miejscu po upadek całej konstrukcji na głowę.
W oparciu o wymogi bezpieczeństwa i wygody układ lamp wiszących powinien być opracowany z uwzględnieniem swobody przemieszczania się mieszkańców i ich aktywności. Oprawy oświetleniowe nie powinny stanowić problemu w życiu codziennym. I oczywiście nie zapomnij o standardowych wymaganiach, które są takie same dla wszystkich opraw oświetleniowych :
  • wygodne, wystarczające światło;
  • odpowiedni projekt;
  • rentowność i bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
Dlatego dzisiaj porozmawiamy o tym, gdzie najlepiej zamontować systemy zawieszenia, na jakie niuanse należy zwrócić uwagę przy planowaniu i wyborze modeli.

Przyczyny popularności

Wydaje się, że najprościej byłoby zrezygnować z lamp wiszących na rzecz innych odmian, jeśli istnieją wątpliwości co do ich praktyczności i wygody. Jednak zainteresowanie nimi rośnie z każdym sezonem, a projektanci proponują coraz więcej sposobów na wykorzystanie lamp wiszących we wnętrzach. Jakie są powody tej oddanej miłości?
Produkty charakteryzują się zupełnie odmiennymi, niekiedy fantastycznymi, wzorami. Długi wisior nadaje im zwiewny wygląd i sprawia, że wyglądają elegancko. Źródła światła, oprawione w abażury lub plafony, po prostu w formie oryginalnych lamp, jakby unoszących się w nieważkości.
Lampy wiszące sprawiają, że wnętrza nabierają lekkości, stają się bardziej wyjątkowe.
W sklepach możesz kupić produkty jedno- i wielolampowe, ściśle lakoniczne i kapryśne, wielopoziomowe projekty. Dostępne są modele z regulowaną długością zawieszenia oraz wbudowanymi ściemniaczami, które umożliwiają ściemnianie lub zwiększanie jasności światła. Sufit jest również łatwy w obsłudze, dzięki obrotowym dyfuzorom, które pozwalają skierować światło w pożądanym kierunku.
Zawieszenia mogą być montowane do każdego rodzaju sufitu: podwieszanego lub wielowarstwowego; malowanych płyt stropowych; drewnianego, z okładzinami z listew, sklejki lub płyt gipsowo-kartonowych. Produkty te są zalecane do sufitów podwieszanych, ponieważ pobliskie żarówki mogą zwęglać się, a nawet podpalać płótno.
Produkty są dostępne w różnych rozmiarach, więc łatwo znaleźć odpowiednią opcję dla oświetlenia centralnego i lokalnego.
Dzięki przemyślanemu projektowi i cyklom produkcyjnym nowoczesne lampy wiszące są trwałe i całkowicie bezpieczne, pod warunkiem, że są prawidłowo użytkowane. Nawet elastyczne sznury i wzmocnione kable mają wysoką wytrzymałość na rozciąganie, nie wspominając o metalowych łańcuchach, linach i prętach.
Są one wybierane zgodnie z własnymi upodobaniami i pożądanymi cechami. Aby to zrobić, trzeba dokładnie wiedzieć, jak i w jakim pomieszczeniu lampa wisząca będzie używana.

Jak wykorzystuje się lampy wiszące?

Nowoczesne wnętrza charakteryzują się zróżnicowanym, wielopoziomowym i różnorodnym oświetleniem. Czasy, kiedy rodzinie wystarczała jedna żarówka na sznurku lub jedna żarówka z 3 do 5 rogami na środku sufitu, należą już do przeszłości. Właściciele domów i mieszkań doceniają wyjątkowe możliwości projektowania oświetlenia, a także zwiększony komfort, jaki dają odpowiednio dobrane oprawy oświetleniowe. Również tutaj oprawy zwieszane są bezkonkurencyjne. Jedną z ich głównych zalet jest uniwersalność. Mogą być stosowane jako główne źródło światła w pomieszczeniu. Lub podkreślić pewne obszary, blaty robocze, obszary wewnętrzne. Stanowią doskonały zamiennik dla kinkietów, lamp stołowych i reflektorów. I o ile w jednym projekcie trudno jest znaleźć lampy  oświetleniowe różnych typów (chyba, że jest to specjalna kolekcja jednego producenta), o tyle z modelami wiszącymi nie ma takich problemów.