Sezon grillowy w pełni. Długie, słoneczne dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu na powietrzu. Ciepła pogoda sprawia, że aż chce się jak najdłużej przebywać w ogrodzie. Rodzinne obiady warto zatem przenieść na łono natury. Imprezy ze znajomymi również staną się o wiele przyjemniejsze w pięknym otoczeniu przyrody przydomowego podwórka. Do tego idealnie sprawdzi się grill. Dzięki niemu można cieszyć się smacznym posiłkiem na świeżym powietrzu. Aby cieszyć się zdrowym i bezpiecznym jedzeniem w ogródku, warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się podpałka do grilla.


Podpałka do grilla skład , wady i zalety poszczególnych typów.

Na rynku można znaleźć liczne rodzaje podpałek. Którą wybrać i czym sugerować się, by znaleźć tę najlepszą? Jednymi z bardziej popularnych podpałek są te w płynie. Mogą występować w wersji rozcieńczonej lub zagęszczenej. Oba typy wylewa się na węgiel drzewny. Podpałka zagęszczona dodatkowo go oblepia, dzięki czemu ogień szybciej zajmuje węgiel i dłużej się utrzymuje. Płynne produkty zawierają w swoim składzie alkohole i ewentualnie zagęszczacze. Ich plusem jest szybkość i skuteczność rozpadania. Wersja zagęszczania to podpałka ekologiczna, mniej szkodliwa dla środowiska. Wadą takiego produktu jest z kolei to, że płomień kontakcie z alkoholem gwałtownie się powiększa, co zwiększa ryzyko poparzenie w trakcie rozpalania grilla. W przypadku korzystania z tych produktów należy upewnić się, że przed położeniem mięsa na ruszt cała podpałka do grilla się wypaliła. W przeciwnym razie do jedzenia mogą przedostać się szkodliwe substancje powodujące zatrucia lub sprzyjające powstawaniu nowotworów. 

Kolejna popularna podpałka do grilla to produkt w formie białej tabliczki podzielonej na kostki lub blistra, z ktorego (jak tabletki) wyciska się poszczególne kawałki. Głównym składnikiem białych podpałek jest parafina. To ona zapewnia długotrwałe utrzymanie ognia. Praktyczna forma powoduje, że łatwo oddzielić potrzebną ilość od reszty produktu. Ich plusem jest również to, że spalają się ładnym płomieniem. Nie powodują powstawania nieprzyjemnego dymu. Niestety, podobnie jak w przypadku podpałek płynnych, mogą powodować zanieczyszczenie jedzenia szkodliwymi substancjami. Istotnym minusem jest także to, że aby rozpalić grilla, należy rozłożyć wiele kosteczek podpałki i każdą z nich kolejno podpalić. Rozpalanie zajmuje w tym wypadku wiecej czasu i jest mniej praktyczne, niż w przypadku podpałki w formie płynnej.

Najbardziej ekologiczna podpałka to podpałka szara lub brązowa. W skład pierwszej z nich, podobnie jak w przypadku podpałki białej, wchodzi głównie parafina. Taka podpałka nie zawiera sztucznych barwników i szkodliwych substancji chemicznych. Występuje w formie wygodnej tabliczki, z której mależy odłamywać poszczególne kostki. Z kolei w składzie podpałki brązowej znajdują się przede wszystkim wióry drewniane. Jest złożona z naturalnych, bezpiecznych składników. Obie podpałki podczas spalania nie wydzielają szkodliwych substancji chemicznych. Dzięki temu można mieć pewność, że przygotowywane na grillu posiłki są w pełni zdrowe. Plusem takich produktów jest również to, że łatwo się kruszą. W prosty sposób oddziela się potrzebną do rozpalania część od reszty. Dobrze utrzymują ogień. Są przyjazne dla środowiska i nie powodują zanieczyszczenia powietrza. 

Podpałka ekologiczna, czyli jaka?

Najbezpieczniejszymi podpałkami są te ekologiczne. Ich opakowania są oznaczone skrótem FSC, co oznacza, że powstają w dbałości o środowisko. Dodatkowo gwarantują szybkie i trwałe rozpalania, tak, jak niejedna inna podpałka do grilla. Skład tych produktów zawiera drewno, naturalne olejki i substancje podtrzymujące spalanie.  Wszystkie składniki są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Dzięki takim podpałkom można mieć pewność,  że grilluje się bez ryzyka. 

Jak widać,  podpałek do wyboru jest mnóstwo.  Warto zaopatrzyć się w taką, która będzie wygodna w użyciu. Przede wszystkim należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Aby grupować zdrowo i bezpiecznie dla środowiska, warto zaopatrzyć się w podpałkę ekologiczną. Dzięki temu letnie spotkania w ogrodzie będą przyjazne dla planety i okażą się świetną i smaczną zabawą.