Mieszkanie na parterze może być uciążliwe. Przypadkowi ludzie, sąsiedzi, którzy zaglądają do okien mogą być czynnikiem, który zaburzy poczucie prywatności w mieszkaniu. Istnieją jednak sposoby, które pomogą w utrzymaniu "anonimowości" w życiu codziennym. Folia na okna to idealne rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą tracić źródła światła dziennego. W branży budowlanej istnieje możliwość wyboru wielu produktów, które pozwolą odpowiednio zabezpieczyć okna przed niepożądanymi spojrzeniami. Dzięki swoim właściwościom folie tego typu to świetny produkt, który nie tylko osłoni okna, ale też będzie służył przez wiele lat w danym mieszkaniu lub domu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze folii okiennej?

Przede wszystkim trzeba sprawdzić z jakiej strony świata jest umieszczone okno. Okno północne będzie inaczej oświetlone przez promienie słoneczne jak okno południowe czy zachodnie. Jeśli okna są zwrócone w stronę bezpośredniego słońca to warto rozejrzeć się za folią, która ma w sobie filtry przeciwsłoneczne. Dobrze sprawdzi się również folia "lustro weneckie", która odbija dużą część promieni słonecznych. Jednak należy wziąć pod uwagę to, iż administracja osiedla może nie wyrazić zgody na zamocowanie takiej folii ze względu na zwiększenie się niebezpieczeństwa dla kierowców pod względem refleksów padających z okien.

Folia na okna była kiedyś nowością i właściwie jedynym dostępnym rodzajem była folia w typie lustra weneckiego. Na szczęście technologia poszła do przodu i kupujący mogą zaopatrzyć się w produkt, który ma odbicie jedno- lub dwu- stronne. Pozwala to na zachowanie prywatności nawet wieczorem, gdyż w pierwotnej wersji folii weneckiej brak widoczności wnętrza domu lub mieszkania była tylko jednostronna. To zdecydowanie jest zaleta dla tych osób, które lubią przesiadywać wieczorami blisko okna i chcą mieć chwile dla siebie podczas których nikt nie będzie im przeszkadzał.

Folia ochronna na oknach sprawdza się również jako ozdobnik okienny, gdyż wiele takich produktów ma niezwykłe wzory (często nawiązujące do natury), które wprowadzają do pomieszczenia niezwykły urok. Modne okno w salonie to jedna z pierwszych rzeczy na którą zwracają uwagę osoby, które przebywają w danym pokoju. Dlatego też warto zadbać o produkt najwyższej jakości i zakupić ten, który jest wyprodukowany przez rodzimego producenta.

Jak zamocować folię na oknach?

Folia na okna jest bardzo prosta do zamocowania. Zanim zostanie przytwierdzona do szyby, powinna być ona odpowiednio oczyszczona. Nie może być na niej żadnych zacieków, zabrudzeń czy plam. Po umyciu dobrze jest przetrzeć foliowane okno płynem, który świetnie oczyści z mikro zabrudzeń. Taki płyn powinien mieć  składzie alkohol (lub może to być czysty alkohol albo płyn dezynfekcyjny), który spowoduje, że szyba szybko wyschnie. Jeśli sklep posiada w ofercie możliwość przycięcia danej folii pod wymiar okienny to możemy przed zakupem zmierzyć te okna, które chcemy zafoliować. Specjalista ze sklepu weźmie wtedy od nas konkretne wymiary i na życzenie przytnie produkt do tych oczekiwanych.

Gdy okno zostało już porządnie oczyszczone to można przystąpić do zamocowania folii. Jeśli folia jest produktem, który ma już warstwę kleju to wystarczy odkleić górną część papieru zabezpieczającego klej. Wstępne mocowanie rozpoczyna się z momentem kiedy górna krawędź z klejem dotknie szyby. Do dociśnięcia folii można użyć użyć nawet karty kredytowej lub szpachelki, która pomoże nam usunąć zbędne pęcherzyki powietrza jeśli się pojawią. Oczywiście z czasem gdy folia schodzi coraz niżej, aż do papieru zabezpieczającego klej, należy odpowiednią ilość odkleić i dalej dociskać folię do szyby.

Jeśli folia nie posiada warstwy kleju to jej mocowanie odbywa się za pomocą specjalnych środków chemicznych, które działają jak klej. Dzięki temu nie będzie ona odpadać od okna i będzie przymocowana na stałe do szyby. Pozostały etap mocowania jest taki sam jak w przypadku folii z klejem. Oczywiście po nałożeniu folii na okno posmarowane środkiem mocującym należy wygładzić ewentualne bąbelki powietrza płaskim narzędziem.

Folia "lustro weneckie" oraz folie matujące to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prywatność. Dzięki licznym zastosowaniom folie tego typu mogą być użyte nie tylko na oknach. Mogą posłużyć za produkt dający poczucie prywatności nawet w takich miejscach jak kabiny prysznicowe czy oranżerie domowe. Jeśli słońce jest zbyt mocne to również może posłużyć jako zabezpieczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem nawet w szklarniach. Dodatkowo szeroka dostępność wzorów folii matujących umożliwi stworzenie modnego okna salonie lub sypialni! Wszystko zależy od fantazji kupującego!