Aranżujac wnętrza swojego domu szczególną uwagę nalezy przyiązywać do odpowiednio zaplanowanych pubktów świetlnych w każdym wnętrzy, zaplanowanie oświetlenia w danym pomieszczeniu ma bardzo duże znaczenie w puźniejszym jego użytkowaniu. Należy zdecydować się na ten krok już podczas aranżacji wnętrz, aby efekt końcowy był jak najbardziej zadawalający i spełniał wszytskie nasze potrzeby. Możliwości jest wiele i z powodzeniem można się zdecydować na różne formy doświetlenia w jedynm pomieszczeniu. Z pewnością każdy znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla siebie. 


Dobry projekt oświetlenia - czym się charakteryzuje?

W dawnych czasach w pomieszczeniu montowało się jedną lampę, która zwykle znajdywała swoje miejsce na środku sufitu. Niekiedy dodatkowo decydowano się na kinkiety. W dzisiejszych czasach możliwości jest o wiele więcej. Dobry projekt oświetlenia ma szczególne znaczenie i często składa się z wielu lamp. Warto zaznaczyć, że aby dobrze rozplanować oświetlenie należy wykorzystać trzy typu oświetlenia. 

Największe znaczenie ma światło główne. Ma ono za zadanie dokładne oświetlenie całego pomieszczenia. Ważne jest jednak to, aby lampy były zróżnicowane, aby nie oślepiać swoim światłem i dodawać wnetrzu stylu i harmonii. 

Kolejnym rodzajem jest nowoczesne oświetlenie dekoracyjne. Ma ono za zadanie podkreślenie bardziej istotnych elementów jak np. meble, ściany, dekoracje itd. Sklep internetowy oferuje np. paski led, które chowa się we wnękach czy na sufitach lub dekoracyjne żarówki czy lampy stojące

Ostatnim rodzajem oświetlenia, na jakie należy zwrócić uwagę jest oświetlenie robocze, czyli oświetlenie, które ma za zadanie spełnienie jakiejś szczególnej roli. Dobrym przykładem mogą być kinkiety znajdujące się nad lustrem w łazience czy oświetlenia blatów w kuchni i lampy na biurkiem. 

Jak zaprojektować oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach? 

Oświetlenie sufitowe oraz wszelkie dodatkowe źródła światła powinny się znacznie od siebie różnić z uwagi na poszczególne pomieszczenia. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę projektując oświetlenie np. do salonu, kuchni czy łazienki. Każde wnetrze żadzi się swoimi prawmi, jednak projektując wnetrze z odpowiednim wyprzedzeniem możemy zbować spójną kompozycję w każdym z pomieszczeń. Lapy nawiązujące do siebie, w podobnej stylistycze i estetyce sprawią wrażenie eleganckiego i przyjemnego mieszkania.

Projektowanie oświetlenia w salonie

W salonie oświetlenie odgrywa bardzo dużą rolę. Przede wszystkim należy pamiętać o lampach sufitowych, które są głównym źródłem oświetlenia. Powinno ono dawać światło na sofę i stolik kawowy. Na przeciwko sofy bardzo często ustawia się telewizor, dlatego tam także powinno być jakieś źródło światła w osttanim czasie bardzo popularne sały się paski ledowe poświetlające telewizor, bądź małe stojące lampy, niegdyś wykorzystywane jedynie w urządzaniu sypialni. 

Jeżeli salon połączony jest z jadalnią, nad głównym stołem także powinna znajdować się lampa. Mile widziane je dodatkowe oświetlenie, zależne od kształtu i wykończenia pomieszczenia. To bowiem z bocznego oświetlenia w pokoju dziennym kozystamy najczęściej, najlepszym rozwiązaniem byłoby światło z możliwością reglowania jego natężenia. W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór lamp do salonu.

lampy do salonu

Projektowanie oświetlenia w kuchni

Oświetlenie do kuchni to zwykle bardziej skomplikowana kwestia. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że światło główne nie jest konieczne. Dobrym rozwiązaniem jest rozmieszczenie punktów świetlnych na suficie. Powinny one oświetlać przede wszytskim blat kuchenny, a także wszelkie miejsca robocze. Dodatkowo świetnie się sprawdzi dodatkowe oświetlenie blatu pod spodem szafek. Jeśli w kuchni znajduje się wyspa, warto dodatkowo dodać dizajnerską lampe nad samą wyspą.
lampy do kuchni

Projektowanie oświetlenia w łazience

Oświetlenie łazienkowe to kolejna bardzo ważna kwestia. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe oświetlenie lustra. Panie podczas malowania i panowie przy goleniu, powinni dobrze widzieć swoją twarz. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie jednej lampy nad lustrem i dwóch po bokach. Dodatkowo nie można pominąć głównego oświetlenia na suficie lub w różnych wnękach.  Lekkie światło przyda sie również podczas kompieli, gdzie spokojne, wyciszone oświetlenie pozwoli nam się zrelaksować i odprężyć.

Ciepło naszego domu bierze się z dobrze dopasowanego oświetlenia. To jak zaplanujemy punkty świetlne w naszych wnętrzach będzie miało ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Czym pomieszczenie bardziej ma nastrajać nas na relakas i wyciszenie tak jak sypialnia tym oświetlenie powinno być jasne, jednka bardzo ważną rolę odgrywają tutaj boczne punkty światła. W brew pozorą bez dobrego oświetleni nawet najpiękniejsze wyposażenie naszego domu nie będzie tak zachwycało jak przy prwidłowym jego zastosowaniu. Oświetlenie to serce naszego domu, które razem z nim żyje każdego dnia.