Każda aranżacja wnętrz wymaga odpowiedniego oświetlenia. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia designu i wyglądu wizualnego, ale również z praktyki. Jak zadbać o odpowiednie oświetlenie łazienki, kuchni czy salonu? Ile wat na m2 to absolutne minimum, jeżeli chodzi o optymalne oświetlenie domu czy mieszkania? Na co postawić w praktyce? Jakie kinkiety i lampy się sprawdzą i będą pasować do nowoczesnych aranżacji? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Ile wat na m2? Wiele zależy od pomieszczenia

Dostęp do światła jest bardzo ważny w przypadku niektórych pomieszczeń, ale inne mogą być słabiej oświetlone i nie stracą na tym zbyt wiele. Jak więc optymalnie oświetlić dom, aby nie przepłacić i jednocześnie cieszyć się wygodą? Wiele tutaj zależy od indywidualnych preferencji domowników, ale praktyka pokazuje, że można mniej więcej określić minimum, które należałoby zapewnić na początek. Potem z biegiem dni i miesięcy można będzie dostosować wielkość strumieni światła oraz ich siłę do swoich potrzeb. Ile więc wat na m2 będzie tym minimum? Wiele zależy od rodzaju pomieszczenia, które ma być oświetlone. W przypadku przydomowej pracowni, która wymaga naprawdę dużej uwagi i precyzji podczas wykonywania prac manualnych potrzebnych będzie aż 6 żarówek z mocą 15 wat. W przypadku pracy na komturze do domowego biura lub pokoju dziecięcego minimalna ilość lx potrzebna do optymalnego oświetlenia pomieszczenia to 400, czyli w przeliczeniu na żarówki – 3 sztuki z mocą 15 wat lub. W kuchni wystarczą 2 takie żarówki na 1 m2, a w sypialni – 1. Salon oraz łazienka wymagają minimalnego zaopatrzenia w 1 żarówkę o mocy 25 vat na 1 m2. Miejsce do czytania powinno być jednak lepiej oświetlone – 1 żarówka o mocy 40 vat na 1 m2 to dość minimalne wymagania.

Oświetlenie kuchni w praktyce: ciekawe rozwiązania

Dobrze oświetlona kuchnia to podstawowe stanowisko pracy dla niejednej pani domu. Warto zadbać o dobre rozmieszczenie źródeł światła w tym pomieszczeniu. Jedynie prosty żyrandol czy klasyczne lampy sufitowe mogą okazać się niewystarczające, jeżeli wnętrze nie ma zbyt wiele dostępu do światła dziennego. Małe okna lub ich całkowity brak to błąd, ale można go nadrobić przez zastosowanie sztucznego światła. W kuchni szczególnie warto zadbać o dobre oświetlenie stanowiska pracy, czyli blatów oraz miejsca, w którym są zmywane naczynia. Obecnie często spotykanym rozwiązaniem są specjalne lampki led umieszczane nad blatami kuchennymi, ale równie dobrą opcją mogą być nowoczesne kinkiety.

Jakie oświetlenie do salonu? Proste i nowoczesne rozwiązania

Bogato zdobione lampy wiszące to tylko jedna z wielu propozycji nowoczesnego oświetlenia do salonu. Obecnie można spotkać również ciekawe lampy stojące, które oprócz praktycznej funkcji w postaci dodatkowego źródła światła w pomieszczeniu pełnią również ważne funkcje dekoracyjne. W wielu aranżacjach nowoczesnych salonów doskonale sprawdzą się lampy z jasnymi abażurami i klasycznymi nóżkami z czernią oraz złotem. Złote dodatki stanowią ciekawy element w wielu współczesnych wnętrzach, dlatego warto go wykorzystać. Współczesne lampy do salonu mogą również nawiązywać swoją stylistyką do estetyki boho i etno, która jest obecnie bardzo popularna w aranżacjach.

Lampy w łazience: na co postawić?

Łazienka, podobnie jak inne pomieszczenia w mieszkaniu, wymaga odpowiedniego oświetlenia. Z pomocą przychodzą tutaj przede wszystkim nowoczesne lampy sufitowe, które znakomicie sprawdzają się przy wyjątkowo małych przestrzeniach. Są one zazwyczaj bardzo minimalistyczne i proste w swoim designie oraz konstrukcji, ale spełniają swoje funkcje i doskonale pasują do całości niezależnie od stylu aranżacji. Występują często na pionowej listwie lub w równych odległościach, co sprawia, że światło jest równomiernie rozmieszczone. Doskonałym uzupełnieniem do tego rozwiązania będą popularne lampy wiszące do łazienek, które można umieścić w okolicy lustra. Są one znakomitym uzupełnieniem aranżacji w przestronnej łazience i ciekawym dodatkiem.