W branży folii okiennych jest wiele różnych stylów i typów do wyboru. Jeśli nie masz pojęcia, jaki rodzaj folii okiennych będzie odpowiedni dla twoich szczególnych potrzeb, to ten wpis na blogu jest idealny dla ciebie!

Czym są folie okienne i dlaczego warto ich używać?

Folie okienne są rodzajem osłony okiennej. Folie okienne mogą być użyte do pokrycia szkła w twoich oknach i zapewnić ci prywatność, zablokować szkodliwe promienie UV lub nawet wygłuszyć. Folie okienne są zazwyczaj dostarczane w arkuszach, które wymagają kleju po obu stronach, jeśli nie są przeznaczone do samodzielnej instalacji. Klej jest zazwyczaj przezroczysty i zaprojektowany tak, by był kompatybilny z foliami okiennymi.

Jak znaleźć najlepszy materiał dla twoich okien?

Spędź trochę czasu i zastanów się, jak chciałbyś, aby twoje okno było oklejone.
 
Podczas instalacji pamiętaj, aby pociągnąć za wszystkie cztery rogi kleju na raz, dzięki czemu będą one przylegać pewniej. Taką instalację można wykonać w ciągu kilku minut.

Ważne jest, aby pamiętać, że folie okienne można usunąć bez pozostawiania śladów lub uszkodzeń. Jeśli trzeba będzie przenieść folię, wystarczy ją odkleić i umieścić w nowym miejscu. Pozostały nadmiar kleju należy wytrzeć alkoholem ściernym na waciku lub ręczniku z tkaniny.
 
W przypadku okien, w których pożądana jest prywatność, ale światło musi wpadać do środka, doskonałym rozwiązaniem są folie okienne.
 
Folię okienną można przyciemnić lub pozostawić bezbarwną, aby zapewnić prywatność i kontrolę nad światłem. Klej jest łatwo usuwalny i nie uszkodzi oknom.  Można nawet pokryć całe okno kawałkiem szkła, aby zapewnić mu dodatkową warstwę ochrony przed przeciągami lub ciepłem, zachowując jednocześnie widoczność przez okno.
 
Folia okienna jest również dostępna w różnych wzorach i wykończeniach, aby dopasować się do każdego wystroju lub tematu.
 
Wzory mogą być cięte nożyczkami w celu uzyskania niestandardowych zabiegów okiennych lub możesz wybrać spośród wstępnie wyciętych wzorów, które są gotowe do instalacji zarówno na małych oknach, jak i dużych oknach wykuszowych. Instalacja folii okiennej trwa zaledwie kilka minut i może być wykonana przez każdego..

Kroki, które należy wykonać podczas instalacji folii okiennych na oknie.

Wyjmij folię okienną z oryginalnego opakowania.
 
Oczyść powierzchnię szkła, aby usunąć brud i kurz, który może zmniejszyć przyczepność.
 
Przed położeniem folii stroną klejącą do góry na czystej, suchej szybie należy odkleić ochronny podkład z folii okiennej na długości minimum 50 cm w jednym kierunku. Jeśli okno jest wyższe niż 50 cm, upewnij się, że zaczynasz od góry okna i obejmujesz całą szybę od góry do dołu.
 
Poczekaj, aż strona klejąca mocno się przyklei, zanim usuniesz ochronną warstwę na przeciwległym końcu folii. Odklejać powoli, wygładzając pęcherzyki powietrza lub zmarszczki.
 
Po całkowitym usunięciu folii okiennej należy przyciąć jej nadmiar z brzegów za pomocą ostrych nożyczek lub noża. Jeśli folia jest instalowana na pionowej powierzchni, takiej jak szklane drzwi i okna, które stykają się pod kątem 90 stopni, należy użyć ściągaczki, aby uzyskać lepszą przyczepność.
 
Aby uniknąć zatrzymywania ciepła/zimna: instalując folię okienną na drzwiach zewnętrznych lub oknie z porannym słońcem i wieczornym cieniem, należy pamiętać o zainstalowaniu folii okiennej po obu stronach szyby, aby nie zatrzymywać ciepła ani zimna.

Podsumowanie:

 
Przemysł folii okiennych jest szybko rozwijającą się dziedziną z wieloma różnymi rodzajami folii do wyboru.
Większość folii okiennych ma wykończenie błyszczące lub matowe, a niektóre są dostępne z pęcherzykami powietrza lub bez pęcherzyków powietrza. Weź pod uwagę wygląd, który chcesz dla swojego domu przy wyborze rodzaju folii okiennej do zakupu.

Folie okienne występują również w różnych grubościach - grubsze folie zapewniają większą prywatność, podczas gdy cieńsze folie oferują większą widoczność. W zależności od okna i Twoich potrzeb jest to ważny czynnik, który należy rozważyć przy wyborze folii okiennej. Istnieje kilka czynników, które wpływają na wybór rodzaju materiału, który będzie najlepszy dla twoich okien i domu.

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomógł odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące folii okiennych i ułatwi Ci podjęcie decyzji! Więcej pomocnych wskazówek na temat konserwacji znajdziesz w innych artykułach na naszej stronie. Jeśli jest jeszcze coś, co moglibyśmy zrobić, aby pomóc, skontaktuj się z nami w każdej chwili!