Filozofia Feng shui powstała w starożytnych Chinach około  trzech tysięcy lat temu. Głownie służyła do wskazywania doskonałych lokalizacji dla ważnych budynków, pałaców czy pomników.  Na zachodzie Feng shui zaczęło zdobywać popularność na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, a potem powoli rozprzestrzeniło się po całym świecie. 
Zgodnie z filozofią Feng shui najistotniejsze jest otaczanie się dobrą energią poprzez świadome kształtowanie otaczającej nas przestrzeni w ten sposób, by osiągnąć harmonię i równowagę, która bezpośrednio wpływa na nasz status w związkach, status społeczny i zasobność finansową w naszym życiu.

Można to rozumieć metaforycznie, ale i dosłownie. Powstało wiele konkretnych zaleceń i zasad, jak projektować i aranżować wnętrza w ten sposób, aby dobrą energię "chi" mieć wokół siebie i zagwarantować sobie szczęście i pomyślność.
Zasady Feng shui są dość intuicyjne i nie wymagają specjalnego szkolenia, są zrozumiałe i mozna je łatwo wprowadzić w życie. Niezaprzeczalnie w uporządkowanej, dobrze zaaranżowanej i odpowiednio oświetlonej przestrzeni czujemy się bardzo dobrze, co ma bezposrednie przełożenie na nasze samopoczucie. Cokolwiek myślimy o starożytnej chińskiej sztuce, warto poznać ją bliżej i zastosować się do jej reguł. Nigdy nie wiadomo. Może przyniosą nam szczęście i dobrobyt?  

Podstawowe zasady Feng Shui - aranżacja wnętrz

Zasady aranżacji według Feng shui są proste. Najważniejszy jest porządek i czystość. One dają harmonię i równowagę we wnętrzu. W domu potrzebujemy słońca i światła, zarówno naturalnego jak i sztucznego. Dlatego tak ważne jest mycie okien i właściwe oświetlenie wnętrz. Optymalne dla nas są naturalne materiały. Wśród nich czujemy się najlepiej. Wejście do domu powinno być przestronne, tak by energia mogła swobodnie się przemieszczać. Salon przyjazny spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi powinien sprzyjać zacieśnianiu więzi. Cicha, odizolowana sypialnia ma pozwolić nam dobrze się wyspać i zregenerować. W funkcjonalnej kuchni, z dobrze ustawionymi sprzętami, przygotowanie posiłków sprawi nam przyjemność. Toaleta powinna być ukryta i najlepiej oddalona od salonu. Właściwe ustawienie mebli korzystnie wpłynie na poczucie komfortu i spokoju. Bardzo ważna, a może najważniejsza, jest jednak właściwa organizacja przestrzeni. Chodzi o wyraźne wyznaczenie i wyodrębnienie stref przeznaczonych do wypoczynku czy do pracy. Stref aktywnych i stref spokoju.

Oświetlenie a zasady Feng 

Zgodnie z chińską filozofią najważniejsza jest dla nas energia chi i jej swobodny przepływ. W domu powinno być dużo światła naturalnego i sztucznego. W równowadze. Lampy kreują dobrą energię i wprowadzają życie do wnętrza. Dlatego dużo lepiej sprawdzi się wiele punktów świetlnych niż jedna mocna lampa. Dzięki nim światło dociera wszędzie. Eliminuje "złe" cienie i kontrasty. 
Zasadniczo oświetlenie dobieramy, ze względu na miejsce gdzie się ma znaleźć np. oświetlenie do kuchni lub ze względu na cel np. światło do czytania.  
Feng shui  podchodzi do tego zagadnienia bardzo konkretnie. Oświetlenie o ciepłych barwach, takie jakie dają tradycyjne żarówki, to doskonały wybór do salonu. W ciepłym świetle czujemy się dobrze, spokojnie i  wyglądamy dobrze i zdrowo. W konsekwencji jesteśmy zadowoleni, a szczęście nam sprzyja. 
Białe mocne światło, ułatwiające pracę, należy stosować w miejscach, w których jest to konieczne. Na przykład w kuchni czy punktowo do czytania. W sypialni, która ma zapewnić spokój, komfort i relaks światło powinno być rozproszone. Ważne są też materiały z jakich wykonano lampy. Najlepsze są z materiałów naturalnych. W zależności od pomieszczenia powinno używać się innego materiału. Oprawy metalowe to energia aktywna np. do kuchni, pracowni. Do sypialni i miejsc wypoczynku idealne są klosze rozpraszające z papieru, tkaniny, wikliny. Zapewniają relaks, bo łagodzą i rozpraszają energię. 
Bardzo dobre są wszelkiego rodzaju małe, punktowo świecące lampki tzw. uplighty.  Dzięki nim ciemne kąty są rozjaśnione a ostre krawędzie złagodzone. Sprzyja to powstawaniu dobrej energii chi. Podobne zastosowanie mają ściemniacze. Pozwalają kontrolować nastrój i tworzą atmosferę. Dzięki nim nie dostrzegamy ostrych kształtów, które zgodnie z filozofią Feng shui bardzo źle na nas wpływają.
 
Na koniec można rozważyć nabycie białej szklanej mlecznej lampy w otoku złotego metal, która łaczy ze sobą żywioły metalu i wody. Czerwień w Feng Shui symbolizuje szczęście i pomyślność, ale nie zawsze ten kolor musi byc stosowany, aby przyniósł oczekiwane rezultaty. Lampa z odpowiedniego materiału umieszczona w centrum domu, w jego sercu, przyciąga dobrą energię. A dobra energia zapewni nam wszystko to, co najlepsze. Może warto? Na pewno nie zaszkodzi.